Jak se vypořádat se změnou, na kterou nemám vliv

Dnes bych se s vámi ráda zamyslela nad tématem aktuálně měnících se rolí muže a ženy v naší společnosti. Ráda bych dnes prolomila ledy a budu ráda, když vám tento článek pomůže objasnit věci, které prožíváte, ale moc nevíte proč, a nebo už víte proč a zjistíte, že v tom nejste sami.Jak se změnil můj pohled na role s věkem…

Narodila jsem se ke konci komunismu a tam byly role pevně dané. Žena vystudovala, vdala se, měla děti, které záhy umístila do jeslí, chodila do práce od 6:00 do 14:00. Žena na sebe neměla moc čas. Přemýšlení o své podstatě, touhách a potřebách se nepodporovalo. Jen si vemte samotný okamžik zrození dítěte v této době. Žena rodila na porodní stoličce bez jakýchkoliv možností a přání a dítě jí bylo hned po porodu odneseno. Co 3 hodiny jí pak nosili miminko na kojení. Myslím, že žena měla jiné potřeby. Chtěla své dítě tulit a mazlit, chtěla si o svých pocitech povídat a chtěla, aby jí při porodu i po něm naslouchali.

Také muž měl v té době svůj řád a úlohu. Škola, vojna, práce, manželství, děti. Aby byl schopen plnit všechny plány jedné strany, pracoval často 200 a více hodin měsíčně. I tento muž chtěl trávit čas se svou ženou a dětmi, ale to nebylo v módě. Rozněžnělý otec se nenosil. Otec je přece ten, který doma nastoluje řád a pořádek.

Pak ale komunismus padl, otevřely se hranice a my měli možnost spatřit, jaké jsou role muže a ženy i jinde ve světě. Okolo roku 2012 se v naší společnosti rozmohla školení, jak být více ženou. Probírala se témata, která řešila například ženské rituály, porodní přání, spolupráci s dulami atd. Společnost se tomu musela začít přizpůsobovat. Tak jako každá změna bývá ze začátku negativně vnímána, tak i ženy, které se tomu začaly věnovat, byly označovány jako ekomatky, zelené ženy atd.

Dnešní model společnosti a role v ní je na bodě zlomu.

Ženy i muži dnes studují, cestují, užívají si života, budují kariéru a jsou nezávislí. To vše do okamžiku zlomu, který je dle mého narození dítěte. Do té doby bezstarostná žena, která svou pozornost zaměřuje na své potřeby a nezávislost, se dostává do pozice, kdy naplno pečuje o své dítě. Velmi často je finančně i časově závislá na partnerovi a poprat se s touto novou situací není jednoduché.

Není to jen o tom říct si, že je to normální, že naše mámy to taky zvládly. Podstatné je umět svou roli vybalancovat vůči informacím, které na nás chrlí dnešní online svět. Online svět je plný rad, jak být dobrou matkou, jak správně vychovávat děti, jak neopakovat chyby našich rodičů, jak vařit, jak se starat atd. I když si žena – matka řekne, že se tím nenechá ovlivnit, doběhne ji to zakrátko u jejich kamarádek, které radí co dělat a nedělat, nebo se dotazují, jestli už umí a dělá to, či ono. Tento tlak je obrovský a tak začíná změna. Zaprvé chceme být dokonalé matky – vždyť i naše kamarádky jsou, tak proč ne my? Tím, jak se věnujeme otázce mateřství, přecházíme k zájmu o sebe, svému já, ženství atd. Zde nastává ta druhá změna. Najednou jsme citlivější, dáváme do popředí naše emoce, uvědomujeme si, že děti jsou malé jen chvíli a nechceme se tolik hnát za kariérou a nezávislostí. Je to období, kdy se rodíme v ŽENU.:-)Pokud tápeme na naší cestě ke svému já, můžeme absolvovat mnoho školení a webinářů, které nám mohou výrazně pomoct a inspirovat nás.

Na druhé straně ale stojí muž, který byl před příchodem dítěte také nezávislý a teď stojí vedle své měnící se ženy. Na jedné straně musí finančně zabezpečit celou rodinu, a to v dnešní době není jednoduché. Mnoho rodin vyčerpává hypotéka a není to jen o ní. Muži si chtějí po tvrdé práci dopřát relax a dovolenou, zároveň svým vysněným dětem chtějí dopřát všechny rozvojové kroužky, později školky a školy. Uživit dnes svou rodinu je opravdu náročné. Do toho pozorují, jak předtím jejich nezávislá žena se stává závislou a užívá si to. Mnohdy se stane, že ztratí tygra, kterého měli doma před příchodem dětí. Nyní tam nalézají něžnou tygřici, která zaměřuje svou pozornost na děti a svou osobu.

Když se bavím s muži, a zvláště s těmi, kteří podnikají, přiznávají, že je to pro ně velmi těžké období. Často si připadají, že jsou na vše sami, že jsou jako páté kolo u vozu a moc si přejí, aby na ně zbylo alespoň trochu pozornosti. Občas se setkávám s názorem, že tyto potřeby muže jsou sobecké, pokud něco takového vyžaduje. Já si to ale nemyslím. Myslím, že má velmi těžkou situaci. Na jednu stranu si pamatuje, jak jeho maminka zvládala děti, manžela, domácnost, práci i přidělený byt. Na druhou stranu nyní prožívá vysokou finanční náročnost doby a ještě proměnu své ženy. Žena má kurzy na kde co, ale kurzů pro muže moc není. Většinou je na tuto situaci sám, protože ani mezi muži není téma “bezradnost” v kurzu.

Moje doporučení, jak zvládnout tento přerod:

Ženy, když se měníte a dbáte na své potřeby, buďte vnímaví i k potřebám vašeho muže, dejte mu čas to vstřebat, pomozte mu situaci zvládnout.

Muži, toto je vývoj a vás změna role čeká. Naučte se o svých potřebách více mluvit se svou ženou, nebojte se jí říci, co vám chybí a čemu nerozumíte.

A co dodat závěrem? Moc vám všem přeji, aby ve vás a vašich rodinách zavládla harmonie a pochopení. Jak se říká, pokrok nezastavíš, a to nejen ve vědě.

Blog

Inspirativní články na různá témata.

manažerský rozvoj

Co s člověkem, který nechce

Máte zaměstnance/nebo podřízeného, který vás stojí spoustu sil? Přečtěte si, jestli právě on není, ten který nechce.

jak si udělat pořádek ve firmě

Jak si udělat pořádek ve firmě

Možná, že už i u vás ve firmě dospěl čas do bodu, kdy nemůžete dělat vše. Vaše firma roste a vy musíte s ní.

po mateřské znovu na startu

Po mateřské znovu na startu

Blíží se vám konec mateřské a přepadá vás úzkost co dál budete dělat. Máte pocit, že už o vás nikdo nestojí a nic neumíte? Do původní práce se nechcete nebo nemůžete vracet? 

První inspirativní setkání

Mi ženy se dokážeme vzájemně podržet, podpořit, vyslechnout ale i inspirovat se, předat si energii.

Zobrazit další články z blogu