K životu stačí málo, ale zvykli jsme si na hodně

Babička zažila druhou světovou válku jako dospívající děvče. Nedokážu si vůbec představit, co vše musela prožít a jaké hrůzy vidět, zvlášť když pocházela z Ploštiny (viz. film Želary).

Po válce dostali s manželem dům po Němcích v Sudetech a tak začal jejich společný život. Měli celkem 4 děti. Říkala, že ani ne týden po porodu už byla na poli a pracovala. Miminko bylo zabaleno a položeno v brázdě. Chovali prasata a krávu, ale režim nařizoval odvádět desátku. Svoje prase jste si nemohli zabít a spotřebovat celé. Určitý podíl se musel odevzdat straně. Když bylo prvorozenému synovi 18 let, utonul v řece. Babička se ještě do 86 let starala o svou polnost, králíky a vinohrad. Pak jí přestávaly sloužit nohy a stala se závislou na pomoci druhých. Dnes už zvládne ujít jen pár kroků, ale denně sama cvičí, aby udržela své opotřebované tělo v co nejlepší kondici. Tělo už ji zlobí, ale hlava funguje perfektně. Luští sudoku a zajímá se o aktuální dění. Babička měla pestrý a místy velmi jadrný život, ale nikdy jsem ji neslyšela si stěžovat. O svém životě vždy vypráví s nadšením a láskou. Až v poslední době sem tam řekne, že prožila krásný život, ale že nechce být nikomu na obtíž.

Já žiji ve srovnání s babičkou úplně luxusní život. Když potřebuji koupit jídlo nebo nové oblečení, regály překypují zbožím. Když jsem byla zaměstnaná, pracovala jsem často více než 8 hodin, ale pak jsem přišla domů a mohla si dát nohy na stůl. Nepracuji v družstvu a následně na své polnosti.

Mám na většinu věcí stroj a nějakou vychytávku – mikrovlnku, mobil, sekačku na trávu, štípačku na dříví a spousty jiných hejbátek a udělátek.

Žiji v době, kdy se auta i jiné věci nevyrábí s dlouhou trvanlivostí a možností opravy. Žiji v době absolutního věcného přepychu, a když zrovna nemám peníze, banky se tváří, že mi ochotně pomohou a půjčí.

Přesto si myslím, že babička byla spokojenější a vedla šťastnější život, ke kterému jí stačilo málo.

Po pádu komunistického režimu jsme zjistili, že je spousta věcí, které nám byly odepřeny. Začali jsme se honit za materiálními věcmi a dosud se nás většina nenabažila. I když cítím, že již velká část je na vrcholu a začíná si uvědomovat opravdové lidské hodnoty, kterými jsou rodina, zdraví, přátelé, skromnost, respekt a úcta. Zvykli jsme si na hodně a naše ego nechce moc slevit. Máme před sebou ještě dlouhou cestu.

Svým způsobem žijeme v těžké a sobecké době. Lidé se odcizují sami sobě a svým blízkým kvůli honbě za materiálním světem. Jen si vezměte, jak se rozhodujeme, když jsme nemocní. Nepřemýšlíme nad tím, jak se správně uzdravit a posílit imunitu. Hledáme rychlý návod, jak to zvládnout, ať můžeme do práce, kde by to bez nás asi nešlo :-). Možná si vybavujete situaci, když vám onemocnělo dítě a vy jste sami sebe přesvědčovali, že je zdravé, nebo rychle hledali nějakou osobu, která by se o něj postarala, abyste mohli do práce. Až tak jsme to dopracovali. Než abychom zůstali doma a vyléčili se, nebo byli oporou svému dítěti, jdeme do lékárny, kde necháme 500 Kč a domníváme se, že si kupujeme zdraví.

Proč je pro nás práce tak důležitá, když jí obětujeme zdraví i vztahy?

DLE MÉHO NÁZORU, PROTOŽE K ŽIVOTU STAČÍ MÁLO, ALE ZVYKLI JSME SI NA HODNĚ.

Například je to bydlení, kdy už často nežijeme vícegeneračně, nebo auta, kterými jezdíme, ale i zboží, které vyrábíme tak, aby dlouho nevydrželo.

V době koronaviru jsem si vyzkoušela žít se svou rodinou 4 měsíce u tchýně. Ze začátku to bylo náročné hlavně kvůli mému zvyku na tzv. soukromí. Přitom rodiče od manžela byli úžasní a tolerantní. Musím říct, že mě to přivedlo zpět ke kořenům, toleranci a skromnosti.

Moje doporučení je následující. Vnímejte více sebe. Kdybyste zemřeli, bude práce pokračovat i bez vás. Brzy vás nahradí někdo jiný a za pár let si ani nevzpomenou. Ale rodině budete chybět už po celý život.

Zkuste pro začátek více dbát na naplnění Maslowovy pyramidy potřeb. Má to něco do sebe a hlavně neměňte pořadí. 5 je poslední.

Maslowova pyramida:

  1. Fyziologická potřeba (spánek, jídlo, odpočinek atd..)
  2. Potřeba bezpečí a jistoty (opravdové bezpečí – ne bezpečnostní dveře a smlouva na neurčito)
  3. Potřeba lásky, přijetí a sounáležitosti
  4. Potřeba uznání
  5. Potřeba seberealizace

S láskou a úctou vaše Hanka, která změnila myšlení až po autonehodě. Vzbuďme se, zamysleme se a změňme se, ať nemusíme platit tak velké školné.

Blog

Inspirativní články na různá témata.

manažerský rozvoj

Co s člověkem, který nechce

Máte zaměstnance/nebo podřízeného, který vás stojí spoustu sil? Přečtěte si, jestli právě on není, ten který nechce.

jak si udělat pořádek ve firmě

Jak si udělat pořádek ve firmě

Možná, že už i u vás ve firmě dospěl čas do bodu, kdy nemůžete dělat vše. Vaše firma roste a vy musíte s ní.

po mateřské znovu na startu

Po mateřské znovu na startu

Blíží se vám konec mateřské a přepadá vás úzkost co dál budete dělat. Máte pocit, že už o vás nikdo nestojí a nic neumíte? Do původní práce se nechcete nebo nemůžete vracet? 

První inspirativní setkání

Mi ženy se dokážeme vzájemně podržet, podpořit, vyslechnout ale i inspirovat se, předat si energii.

Zobrazit další články z blogu